قوانین کارآموزی در سوئیس

بر اساس قوانین دولت سوییس، هدف از دوره کارآموزی این است که کارآموز بتواند تجربه کار عملی مورد نیاز خود را برای تکمیل دوره تحصیلات آکادمیک بدست آورد.

نمونه های زیر، در ژنو به عنوان کارآموزی شناخته میشوند:

۱- کارآموزی دانشجویان (کارآموزی در حین تحصیل): دوره های کارآموزی اجباری یا اختیاری در حالی که کارآموز در حال تحصیل است.

۲- کارآموزی جهت یابی اندکی پس از اتمام مدرک اول (به عنوان مثال لیسانس) یا قبل از مدرک پیشرفته (به عنوان مثال کارشناسی ارشد) به شرط اثبات اعتبار و مفید بودن دوره کارآموزی توسط دانشگاه اعطا کننده مدرک

۳- دوره های کارآموزی با هدف کمک به حرفه ای شدن کارآموز تحت نظارت مقامات درسطح دولت

طبق قانون سوئیس (قانون کار و قانون بیمه حوادث) ، کارآموزان از حقوق مشابه کارمندان دائمی برخوردار هستند. دوره های کارآموزی فقط در موارد زیر با اشتغال دائم متفاوت است:

قرارداد کارورزی همیشه برای مدت معینی است.

قرارداد کارورزی توافقی سه جانبه بین کارآموز ، کارفرما و شخص ثالث (به عنوان مثال دانشگاه یا مرکز شغلی) است.

الزامات اجازه کار

اتباع خارجی غیر مقیم لازم است تا هشتمین روز اشتغال، مجوز کار در سوئیس را بگیرند ، صرف نظر از اینکه حقوق کار آنها پرداخت می شود یا نه. این در مورد کارآموزی نیز صدق می کند. کارفرما باید با مراجعه به اداره دولتی مربوطه در هر کانتون(استان) ، کلیه اقدامات لازم را برای اخذ مجوز کار برای کارآموز انجام دهد. در ژنو ، مجوزهای کار توسط اداره کانتون برای جمعیت و مهاجرت (OCPM) صادر می شود.

شرایط و روند صدور مجوز کار بستگی به ملیت ، کشور محل اقامت و هدف اقامت کارآموز آینده دارد.

الف. کارآموزانی که در سوئیس اقامت ندارند؛

  1. اتباع اتحادیه اروپا / EFTA

فرایند تسهیل شده ای برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) در حال انجام است. کارفرمایان باید از طریق OCPM قبل از شروع کارآموزی با استفاده از فرم M (اگر کارآموز در طول قرارداد در ژنو زندگی می کند) یا فرم F (اگر کارآموز در آن طرف مرز فرانسه زندگی خواهد کرد) درخواست مجوز کار کنند. اگر کارآموز قصد زندگی در کانتون وود را دارد ، کارفرمایان باید درخواست اجازه کار از طریق خدمات جمعیتی (SPOP) کانتون وود را بدهند.

اگر قرارداد کارورزی کمتر از ۹۰ روز باشد ، کارفرما می تواند به سادگی یک روش اطلاع رسانی برای کار کوتاه مدت در سوئیس ارائه دهد.

اتباع خارجی دارای مجوز دانشجویی B که به عنوان بخشی از دوره تحصیل (طبق برنامه دوره رسمی) لازم است دوره کارآموزی را بگذرانند ، می توانند مستقیماً به OCPM مراجعه کنند ، مشروط بر اینکه طول دوره کارآموزی بیش از نیمی از کل دوره دوره آنها باشد (به عنوان مثال MBA سازمان های بین المللی دانشگاه ژنو نیاز به کارآموزی ۳ ماهه دارد).

  1. اتباع غیر اتحادیه اروپا / EFTA

اگر کارآموز شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا / افتا باشد ، کارفرما باید از طریق OCPM با استفاده از فرم M. اقدام کند. کارآموز آینده ممکن است کار را شروع کند تا زمانی که مقامات کانتون و فدرال اجازه این کار را بدهند.

  1. متخصصان جوان (کارآموزان)

سوئیس با کشورهای زیر موافقت نامه تبادل کارآموزان را امضا کرده است: آفریقای جنوبی ، آرژانتین ، استرالیا ، کانادا ، شیلی ، ایالات متحده آمریکا ، ژاپن ، موناکو ، نیوزیلند ، فیلیپین ، روسیه ، تونس و اوکراین.

بر اساس این توافق نامه ها ، جوانان متخصص زیر ۳۵ سال که مایل به بهبود مهارت های زبانی یا حرفه ای خود هستند ، میتوانند برای اجازه کار در سوئیس درخواست کنند. اجازه کار حداکثر برای ۱۸ ماه می تواند داده شود.

کارآموز برای اعطای مجوز کار در سوییس باید شرایط زیر را داشته باشد:

کارآموزی دانشجویان: دوره کارآموزی باید در طول دوره تحصیل کارآموز یا به عنوان بخشی از آن انجام شود. کارآموزی که اندکی پس از فارغ التحصیلی به پایان رسیده است ، اگر علاقه خاصی به ژنو بین المللی داشته باشد ، به طور استثنایی تأیید می شود. در این صورت ، کارفرمایان باید یک برنامه آموزشی همراه با برنامه ارائه دهند.

ب. دانشجویان مقیم سوئیس؛

جبران خسارت: سازمان غیردولتی باید درآمد ماهانه حداقل ۲۶۶۰ CHF (معادل تقریبا ۱۲ میلیون تومان) را به کارآموز تضمین کند. سازمان غیردولتی می تواند به طور مستقیم به کارآموز پرداخت کند یا تأیید کند که وی مبلغ ۲۶۶۰ CHF را از دانشگاه یا سازمان دیگری به منظور کارآموزی دریافت کرده است. اگر مبلغ کمک هزینه کمتر از ۲،۰۰۰ CHF باشد ، سازمان غیردولتی باید اختلاف را جبران کند. لطفا توجه داشته باشید که بخش معقولی از حقوق كارورز نیز ممكن است به صورت غیرعادی پرداخت شود (به عنوان مثال مسكن ، وعده های غذایی ، برگه ترانزیت ، سهم كارمندان از تأمین اجتماعی و بیمه درمانی اجباری). CHF 2’600 به عنوان متوسط ​​بودجه ماهانه مورد نیاز برای تحصیل در ژنو در نظر گرفته شده است.

مدت زمان: کارآموزی به طور کلی باید حداکثر به ۴ ماه محدود شود. به طور استثنایی در صورتی که متقاضی در حال گذراندن دوره کارشناسی ارشد باشد ، کارآموزی بیشتر از ۴ ماه ممکن است تأیید شود.

تعهدات کارفرما

در سوئیس ، رابطه کاری بین کارفرما و کارآموز تابع قانون کار سوئیس است. از این رو ، شرایط معمول استخدام اعمال می شود. بنابراین کارفرمایان ملزم به رعایت تعهدات مندرج در مواد ۳۱۹ به بعد قانون تعهدات و قانون کار هستند.

علاوه بر این ، کارفرمایان باید به تعهدات خود در مورد بیمه اجتماعی و بیمه مربوط به کار ، همانطور که در قوانین مربوطه فدرال و کانتون آمده است ، عمل کنند. این تعهدات شامل پرداخت سهم اجباری کارفرما به AVS / AI / APG (طرح های بیمه سالمندی ، بطلان و از دست دادن درآمد) ، طرح بیمه حوادث شغلی و غیر شغلی و صندوق بازنشستگی شغلی است.

قرارداد کارآموزی

قراردادهای کارآموزی تحت همان مقررات قانونی قراردادهای کار عادی قرار دارند (ماده ۳۱۹ و قانون مدنی تعهدات سوئیس – CO).

این قرارداد باید شامل اطلاعات زیر باشد:

۱-اهداف و ماهیت کار (وظایف و مسئولیت های کارآموز ، برنامه کار)

۲-مدت زمان قرارداد (تاریخ شروع و پایان)

۳-ساعت کاری هفتگی

۴-نام سرپرست

۵-حقوق و مزایای ارائه شده توسط سازمان (به عنوان مثال وعده های غذایی ، بازپرداخت هزینه های حمل و نقل یا مسکن و غیره) و همچنین نحوه پرداخت آن

۶-شرایط صدور گواهینامه در پایان دوره کارآموزی

۷-نام طرفین قرارداد (قرارداد سه طرفه)

جدیدترین مقالات

استخدام در پویافناوران کوثر

استخدام مهندس مکانیکوکارشناس پشتیبانی و شبکه اگر شما به‌عنوان مهندس مکانیک یا کارشناس استقرار و پشتیبانی نرم افزار فردی خلاق، مسئولیت‌پذیر ، منظم و مشتاق یادگیری

کارشناس امور ساختارها

کارشناس امور ساختارها درباره شرکت سازمان اداری و استخدامی کشور در سال ۱۳۷۹، از ادغام «سازمان امور اداری و استخدامی کشور» با «سازمان برنامه و